A KHR lista és az erkölcsi bizonyítvány: ezt érdemes tudnod róluk

KHR lista

A KHR lista és az erkölcsi bizonyítvány olyan alapdokumentumok, amik valaki pénzügyi megbízhatóságát és a büntetlen előéletét igazolják. A pénzügyi életben és a munkahely keresés során számos olyan dokumentummal találkozhatsz, amik fontos szerepet játszanak a hitelképesség és a megbízhatóság megítélésében. Ilyen a KHR lista (Központi Hitelinformációs Rendszer) és az erkölcsi bizonyítvány is.

Ahhoz, hogy tisztában legyél ezek valódi jelentőségével, fontos ismerned azokat. Cikkünk ebben kíván a segítségedre lenni. Amennyiben még részletesebben akarsz informálódni, például a KHR lista lényegéről, akkor ezt a BiztosDöntés.hu oldalon megteheted. Most pedig lássuk az alapokat!

Mi az a KHR lista?

A KHR, vagyis a Központi Hitelinformációs Rendszer olyan adatbázis Magyarországon, ami a pénzügyi- és hitelintézeteknek nyújt hasznos információkat a leendő ügyfelekről. Az adatbázist korábban BAR-listának (Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer) nevezték, ennek célja, hogy a pénzügyi szektor szereplői pontosabb képet kaphassanak egy bizonyos személy hitelképességéről, megbízhatóságáról, ezáltal minimalizálva a hitelezési kockázatokat.

A KHR listán minden olyan személy szerepel, aki hitelt vett fel, kezességet vállalt vagy egyéb pénzügyi szerződést kötött és ezeket az adatokat a pénzintézetek kötelezően megosztják egymással. Az adatbázis tehát mindenkit érint, aki valamilyen pénzügyi szerződéssel rendelkezik, függetlenül attól, hogy rendszeresen fizeti-e törlesztőrészleteket vagy sem.

Mi a negatív KHR lista és miként lehet rákerülni?

A negatív KHR listán azok szerepelnek, akik hitelmulasztást követtek el vagy más módon megsértették a pénzügyi szerződéseiket. Ez pedig a jövőben nagyon megnehezítheti, általában teljesen kizárja annak lehetőség, hogy bármilyen hitelt vegyél fel egészen addig, amíg nem kerülsz le a listáról.

Amiért biztosan feltesznek rá:

Tartozás: amikor a hitel vagy más pénzügyi kötelezettség törlesztésével legalább 90 napig késel és a tartozás összege eléri vagy nagyobb a mindenkori minimálbér összegénél. Ez esetben a 2 feltételnek egyszerre kell teljesülnie, hogy biztos legyen a helyed a negatív KHR listán.

Kártyás visszaélések: amennyiben hitel-, betéti- vagy bankkártyával, például fedezet nélküli tranzakciót hajtasz végre, esetleg engedély nélkül használod azt.

Kezesség vállalása: fontos tudni, hogy akkor is felkerülhetsz a negatív KHR listára, amennyiben kezességet vállalsz egy hitel vagy kölcsönzés felett és az adós nem fizet időben. Ebben az esetben kezesként is felelőssé válsz a tartozásért.

Miért hátrányos a negatív KHR lista?

A negatív KHR listára kerülés jelentős hátrányokkal járhat, mivel a pénzintézetek mindig ellenőrzik a státuszt a hiteligénylés során. Erre felkerülni nem önkéntes alapon működik. Amennyiben beleesel a kritériumokba automatikus rátesznek. Amikor rajta vagy, akkor olyan hátrányokkal számolhatsz, mint a hitelképtelenség. A legtöbb bank és hitelintézet elutasítja a hitelkérelmedet. Nehezebb pénzügyi tranzakciókkal kell számolnod, még olyan alacsony kockázatú termékek esetében is, mint például a bankkártya szerzés vagy folyószámla nyitás.

Bár a tartozás kiegyenlítése után az adatok néhány év múlva törlődnek, az intézetek gyakran visszatekintenek a pénzügyi múltadra és nagy valószínűséggel csak kedvezőtlenebb feltételek mellet juthatsz újra hitelhez. Jobb tehát mindent elkövetned azért, hogy ne legyél a negatív KHR listán.

Hogyan kerülhetsz le a negatív KHR listáról?

A negatív KHR listáról való lekerülés feltétele a tartozás teljes kiegyenlítése. A törlesztés után az adatok valameddig még az adatbázisban maradnak, de egy idő után törlik azokat. A pontos időkeretet a KHR szabályzatai határozzák meg és az érintett pénzintézet is nyomon követi a visszafizetést.

Miért fontos és miként szerezhető be az erkölcsi bizonyítvány?

Az erkölcsi bizonyítvány olyan hivatalos dokumentum, amit a Belügyminisztérium állít ki és igazolja az egyén büntetlen előéletét. Sokan hajlamosak ezt összekeverni a KHR listával, de ezeknek nincs közül egymáshoz. Az erkölcsi bizonyítványt jellemzően a munkáltatók kérik, különösen olyan pozíciók esetében, amik megbízhatóságot és tisztességet igényelnek, mint például a közalkalmazotti jogviszony. Egyes munkahelyeken elengedhetetlen, hogy a jelölt büntetlen előélettel rendelkezzen, így az erkölcsi bizonyítvány nélkülözhetetlen a jelentkezés során.

Hogyan szerezhető be az erkölcsi bizonyítvány?

Évente összesen 4 alkalommal igényelheted ingyen a dokumentumot. Ezen felül 3 000 Ft-ba fog kerülni. Továbbá, van lehetőség sürgősségi eljárással hozzájutni 4 400 Ft-ért.

Az erkölcsi bizonyítvány igénylése Magyarországon többféle módon lehetséges.

  • Online ügyintézés: az erkölcsi bizonyítvány elektronikusan is igényelhető az Ügyfélkapun keresztül. Az online igénylés gyors, kényelmes és az esetek többségében néhány napon belül megérkezik az igazolás.
  • Személyesen: az okmányirodákban és kormányablakokban is kérhető erkölcsi bizonyítvány. Postai úton: postán keresztül is érkezhet, de ez a leglassúbb megoldás.

Mikor fontos az erkölcsi bizonyítvány?

Az erkölcsi bizonyítvány elsősorban a munkáltatóknak fontos dokumentum, de hitelfelvételkor is kérhetik bizonyos esetekben, például nagyobb összegű kölcsön esetén, hogy az ügyfél személyének megbízhatóságát igazolják.